Boczniaki uprawia się niezwykle łatwo. W sklepach dostępne są słomy lub bloki przerośnięte grzybami. Mozna się nimi zajmowac w pomieszczeniu lub na otwartej przestrzeni. Grzyby są dostępne przez większą część roku.

4 kroki w uprawie boczniaków

  1. Gdzie uprawiać boczniaki? Boczniak lubi cień i miejsca bezwietrzne, np. pod drzewami, przy żywopłocie, pod północną ścianą zabudowania, niskie tunele lub inspekty (zacienione). Można zbudować samodzielnie konstrukcję na palikach, z daszkiem i osłoniętą jedną ścianą.
  2. Jak pielęgnować? Uprawa trwa od wiosny i przez całą jesień. Boczniak owocuje w temperaturze ok. 20 stopni, dlatego latem grzybów może być mniej – temperatura jest zbyt wysoka. Boczniak lubi duża wilgotność i zmienność temperatur między dniem i nocą. Bloki z grzybniami stawia się bezpośrednio na ziemi. Gdy hodowla jest większa niż jeden blok, najlepiej zachować między blokami odstęp ok. 50 cm. Nie usuwa się folii, w jakiej są bloki, bo to pozwala zachować odpowiedni stopień wilgotności. Gdy wszystko się powiedzie, grzyby do wyrośnięcia wykorzystają fabrycznie zrobione otwory w folii. Od zawiązki do grzyba nadającego się do zbioru wystarczy kilka dni. Pielęgnacja boczniaków ogranicza się do dbania o wilgotność i bezwietrzne otoczenie. Zrasza się bloki lub podlewa konewką.
  3. Jak zbierać? Boczniaki zbiera się, gdy grzyby sa rozwinięte ale brzeg kapelusza pozostaje podwinięty. Wówczas wykręca się z podłoża całą kępę grzybów. Pod 2-4 tygodniach grzybni może owocować ponownie. Aby uzyskać grzyby po raz drugi, najlepiej porozcinać folię kilkoma nacięciami.W miejscu nacięć trzeba pilnować by podłoże nie wyschło zraszając wodą 1-2 razy dziennie.
  4. Kiedy kończyć uprawę? Można próbować uzyskać trzeci rzut grzybów. Wówczas jednak folię rozcina się całkowicie. W górnej części bloku robi się otwór na głębokość 1/3 wysokości bloku.Otwór można wydrążyć grubym kołkiem. Powinien on zmieścić max 1 litr wody. Służy do tego, aby móc dolewać od czasu do czasu od pół do litra wody. Cały blok trzeba często zraszać, bo nie może wysychać. Po uprawie blok jest świetnym nawozem organicznym.