Maj to oddech wiosny pełną piersią. Napatrzeliśmy się już na pierwsze kwiaty. Jednak nadal trzeba dbać o ochronę roślin i doglądać warzywnika, aby w kolejnych miesiącach cieszyć się z kolejnych dobrodziejstw naszych hodowli. 

Ochrona roślin

Młode warzywa z rodziny kapustowatych są narażone na ataki skaczących chrząszczy zwanych pchełkami. Naturalnym sposobem ochrony są opryski z wyciągu czosnkowego. Pomaga utrzymanie wilgotnej gleby i zraszanie wodą. Sprawdzają się tabliczki z klejem do zbierania skocznych owadów.

Kiełkujące fasole i ogórki mogą atakować śmietki, czyli mchówki. Ich larwy wgryzają się w młodą roślinę. Prostą metoda ochrony jest przykrycie uprawy włókniną na 3-4 tygodnie początkowego wzrostu. Ogórki sadzić z rozsady oraz unikać cienia i wilgoci na stanowiskach pod uprawę.

Maj jest miesiącem walki z koloniami mszyc. Pierwsze zauważone szkodniki powinny być spryskane i cała roślina wyciągami z pokrzywy, krwawnika, skrzypu polnego, czosnku, cebuli.

Gdy pod koniec maja będzie ciepło i deszczowo należy na uprawę truskawek zastosować zabieg zwalczający szarą pleśń.

By zapobiegać robaczywieniu czereśni, pod koroną drzewa należy rozłożyć włókninę, aby wylatujące z ziemi muchy nasionnicy trześniówki, nie dostały się do kwiatostanów. Wylot owadów trwa od połowy maja do końca lipca. Można rozłożyć żółte pułapki lepowe i gdy zauważymy na nich owady, będzie można zastosować preparat owadobójczy.

Zadania do wykonania w warzywniku

Maj to czas zbioru szpinaku, rzodkiewki, szczypiorku, rzeżuchy, koperku, wczesnej sałaty i kalarepy.

Sadzenie to przede wszystkim rozsada pomidorów i selera. Od połowy miesiąca sadzimy zioła bazylię i majeranek, wcześniej cząber i kolendrę. Oprócz tego karczocha, oberżynę, melona i arbuza. Kończymy wysadzanie wiosennych rzodkiewek. Na początku maja także marchew i buraki; w połowie – nasiona kukurydzy, niskie odmiany kapusty, jarmuż, zimowy por, brokuł i kruchą sałatę.

Wysiewamy ogórki, fasolę, dyniowate.

Poza tym warto zadbać o kwietniowe nasadzenia, odchwaszczać grządki, spulchniać glebę, dbać o siewki gęsto rosnącej marchwi, pietruszki, buraków i cebuli, przerywając je.