Ból kręgosłupa jest nagminną dolegliwością dzisiejszych czasów. Obciążenia, wady postawy, nieprawidłowa pozycja siedzenia/spania, siedzący tryb życia, nieumiejętność odpowiedniego wykonywania poszczególnych ruchów, to wszystko i jeszcze więcej przyczyn, wpływa na kondycję naszych pleców. Jak pracować w ogrodzie, aby utrzymać kręgosłup w dobrej formie?

Podwyższamy poziom prac w sensie fizycznym

Jeśli jesteśmy w grupie ryzyka i nasz kręgosłup lubi o sobie przypominać a mamy wpływ na planowanie roślinności, zakładamy ogród od początku, starajmy się dobierać rośliny wysokie, by łatwiej było je przycinać i zbierać owoce. Dobrym pomysłem będzie posadzenie drzewek, czy wysokich roślin ozdobnych.

Przygotujmy sobie blaty do pracy nad niższymi roślinami, do przygotowania sadzonek, siania, przesadzania roślin. Odpowiednia wysokość stołu to taka, przy której nie musimy pochylać tułowia a łokcie podczas pracy utrzymują kąt prosty. Dla ułatwienia pracy, gdy mamy taką szansę, można dostawić krzesło. Kręgosłup podczas wykonywania wszystkich czynności, powinien być wyprostowany.

Narzędzia do grabienia i kopania, powinny mieć odpowiednio wysokie trzonki; zbyt niskie – powodują garbienie.

Gdy musimy dbać o rośliny blisko ziemi

Jeśli organizm nam na to pozwala, siadamy na zgiętych nogach. Gdy byłoby trudno wstać, lepiej usiąść na niskim krzesełku. Choćby składany turystyczny. Dzięki niemu nachylimy się w zdrowy sposób.

Grządki mogą być usypane wyżej, aby łatwiej było pracować. Ma to również swój efekt dekoracyjny.

Dla ograniczenia ilości chwastów, warto zastosować specjalne folie ogrodnicze, nie pozwalające na rozwijanie się szkodliwym roślinom. Dzięki temu częste pielenie nie będzie konieczne. Zyska nie tylko nasz kręgosłup, ale także czas na cieszenie się pięknem wykreowanego otoczenia.

Pielimy zawsze na kolanach, obecnie w sklepach ogrodniczych bez większych problemów można zakupić przeznaczone do tego podkładki.

Relaks jest konieczny

Prawidłowe wykonywanie wszelkich prac ogrodowych i codziennych czynności, daje wiele korzyści. Trzeba jednak pamiętać o chwilach na relaks, rozciągnięcie się, wyprostowanie. Polecamy podzielenie sobie pracy tak, aby co jakiś czas bez wyrzutów sumienia zrobić sobie przerwę.