Siódmy miesiąc w roku jest jednym z najważniejszych momentów dla pięknego trawnika. Opisujemy zagrożenia i sposób pielęgnacji, bowiem trawnik rośnie w lipcu bardzo szybko. Zagrożeniem są wysokie temperatury oraz szkodniki.

Piękny trawnik, jeśli tylko jest teren dla niego przeznaczony, decyduje o jakości całej działki. To on daje wytchnienie od kolorowych roślin ozdobnych, on jest miejscem relaksu. Jego uroda decyduje o poglądzie na całą działkę, bowiem wymaga mnóstwo terminowej pracy.

Trawnik – co jest najważniejsze w wakacje?

  • koszenie co 7-10 dni,
  • ścinanie na wysokość 6 cm, aby w upale uniknąć przesuszenia,
  • odchwaszczanie,
  • obfite podlewanie, gdy został podsypany nawozem, aby środek dobrze się rozpuścił.

Trawnik wysechł – co zrobić?

Suchą trawę się ścina/kosi a potem zagrabia. Gdy sytuacja jest trudna można zrobić wertykulację trawnika. Zaleca się obfite podlewanie, aby woda dotarła do głębokich warstw ziemi. Po 3-4 tygodniach, gdy trawnik odzyska kolor, można rozpocząć nawożenie. Gdy pozostały przestrzenie suche, wówczas można dosiać lub wyłożyć nowy trawnik.

Trawnik – uzupełnianie dziur

  1. Gotowa dosiewka, która utrzymuje wilgoć i dzięki zawartości specjalnych grzybów wzmacniających ukorzenianie roślin.
  2. Gotowa mata zawierająca biowłókninę i siatkę wzmacniającą, zawiera nasiona silnych gatunków.
  3. Specjalny siewnik do siania nowych nasion.

Trawnik – jak go chronić przed pędrakami

Naturalna metoda walki z pędrakami polega na zabiegach typowo mechanicznych. Pędraki to larwy chrząszczy. Są duże 3-4 cm, białe i żerują tuż pod powierzchnia gleby. Najprostsza metodą walki z nimi jest regularna pielęgnacja trawnika, koszenie, zbieranie suchej trawy, wertykulacja i aeracja.

Pędraki są przysmakiem szpaków. Należy pozwolić ptakom owadożernym na samodzielne zdobywanie pokarmu. Gdy walczymy z larwami na małym trawniku, można je przechytrzyć. Kładzie się na noc czarną folię, wychodzą wówczas na trawnik. Rano można je zagrabić i usunąć.

Gdy te metody nie dadzą rady szkodnikom, należy zastosować specjalistyczne środki ekologiczne a w ostateczności chemiczne.