Rośliny ogrodowe lubiące cień

Zagospodarowanie zacienionego miejsca roślinami ogrodowymi wymaga odpowiedniej wiedzy i jest sporym wyzwaniem dla projektantów ogrodów, ponieważ nie ma wielu roślin, które lubią cień. W miejscu zacienionym ziemia jest zwykle wilgotna i wolniej się nagrzewa, a takie warunki sprzyjają tylko niektórym roślinom. Pomimo tego ogród w cieniu przy dobrym wyborze roślin może być ciekawy i efektowny.

Kilka pomysłów do projektu ogrodu – jakie rośliny ogrodowe lubią cień?

Do roślin, które lubią miejsca zacienione i doskonale prezentują się w ogrodach zaliczamy m.in.:

  • Paprocie, a z nich najpopularniejsza to np. paprotka zwyczajna, pióropusznik strusi. Rośliny te lubią wilgotną ziemię (w umiarkowanym stopniu), w dobrych warunkach szybko się rozrastają i należy je trzymać w doniczkach albo ogrodzić. Doskonale sprawdzi się do ich pielęgnacji odżywka uniwersalna albo specjalna do paproci.
  • Rododendrony, które preferują poza cieniem także kwaśną ziemię i miejsca bezwietrzne. Najpiękniej kwitną w maju oraz na początku czerwca. W ogrodach o zasadowej glebie należy je nawozić specjalnym nawozem do rododendronów, żeby ją zakwasić. Rośliny te trzeba podlewać aż do późnej jesieni.
  • Hortensje lubią półcień oraz kwaśną glebę, najlepiej nadaje się do zacienionych miejsc hortensja bukietowa.
  • Fuksje nie lubią zbyt mocnego nasłonecznienia, dlatego można je przenieść na lato do ogrodu. Kwitą wdzięcznie przez okres całego lata i jesieni, ważne jest by miały odpowiednią wilgoć i nawozy. Na zimę należy przenieść je do chłodnego pomieszczenia.
  • Pnącza takie jak np. bluszcz pospolity, bluszcz hedera, niektóre powojniki, które nie wymagają nasłonecznienia, ale lubią żyzną ziemię. Rośliny te bardzo łatwo rosną, atrakcyjnie wiją się po murach domów i obiektach małej architektury, rozmnażamy je przez odcięcie samoczynnie zapuszczonych korzeni.
  • Ostrokrzewy kolczaste- poza tym, że lubią miejsca zacienione nie lubią miejsc wietrznych oraz zbyt dużych różnic temperatury. Warto mieć w ogrodzie ze względu na jego owoce, które malowniczo odróżniają się od zieleni liści.
  • Iglaki- które doskonale się prezentują w ogrodach domowych. Doskonale sprawdzi się choina kanadyjska świetnie pasująca do miejsc wilgotnych i zacienionych. W cieniu będą także dobrze rosły cisy pospolite, żywotniki japońskie i mikrobioty syberyjskie.

Pomysłów na aranżację naszego wymarzonego ogrodu, który będzie nas cieszyć przez wiele lat jest wiele pomimo ograniczenia jakim jest zacienione miejsce. Wystarczy trochę znajomości roślin i ich wymagań.