W 1979 roku wielki pasjonat ogrodów Bogusław Kapias założył pierwszy ogród w województwie śląskim w Goczałkowicach (pomiędzy Pszczyną, a Bielskiem). Ogród ten jest obecnie udostępniony do zwiedzania i nosi nazwę Starego Ogrodu. W 2008 roku niedaleko pierwszego ogrodu powstały Nowe Ogrody o powierzchni 4 ha. Można je zwiedzać prawie przez cały rok, a wstęp do nich jest wolny.

Czym są Ogrody Kapias?

Ogrody Kapias są miejscem rekreacyjno-wypoczynkowym o funkcji edukacyjnej. Jest wyjątkowym miejscem, w którym można z powodzeniem spędzić czas rodzina, zakochana para, czy fotograf na sesji plenerowej. Na tabliczkach umieszczonych przy roślinach możemy zapoznać się z ich nazwami polskimi i łacińskimi, dzięki czemu możemy się wiele nauczyć.

W Nowych Ogrodach można zobaczyć aleję lipową, cieniste wzgórze, fontanny, igloo, labirynt, liściastą górkę, ogród angielski, ogród cisza, ogród jesień, sensoryczny, wiejski, romantyczny, zachodzącego słońca, ogród zima, zaczarowany ogród (plac zabaw dla najmłodszych), skalnik, staw z altaną, zaułek śródziemnomorski, wrzosowiska, włoskie patio i tajemniczy ogród.

W Starych Ogrodach zwiedzimy altanę z drzew, z bluszczem, krytą strzechą, ogród japoński, zaułek holenderski, romantyczny, zaułek z fontanną i hostami.

Jak jest zaprojektowane zwiedzanie ogrodów?

Na stronie ogrodów dostępna jest mapa zwiedzania. Całość jest profesjonalnym kompleksem z przyległymi restauracjami i centrum ogrodnictwa. Ogrody są tak zaprojektowane, aby mógł je swobodnie obejrzeć każdy człowiek, jest dostosowany zarówno dla osób niepełnosprawnych jak również dla rodzin z małymi dziećmi i wózkami. W ogrodach są dostępne toalety, a ścieżki są przystosowywane do grup jak i do pojedynczych zwiedzających. Na ścieżkach jest wiele miejsc do wypoczynku, dla zwiedzających są dostępne ławeczki i altanki.

Relaks w Ogrodach Kapias

Jest to wyjątkowe miejsce, w którym można odpocząć, zrelaksować się, ale także zdobyć dużą wiedzą o roślinach, zobaczyć różne style ogrodów i na końcu kupić w sklepie wszystko, co jest związane z ogrodnictwem.  Duża przestrzeń, niezwykłe ogrody oraz woda sprawiają, że jest to miejsce stworzone dla każdego człowieka, nie tylko dla miłośników ogrodów. Planując wyjazd weekendowy warto mieć na uwadze to szczególne miejsce, w którym można spędzić czas z całą rodziną, odpocząć i dowiedzieć się wiele o roślinach.