Proponujemy kilka ciekawych zabaw i zadań do realizacji w ogrodzie, aby zapewnić dzieciom rozrywkę i zainteresować otoczeniem. Wybraliśmy propozycje już dla 2 -letnich maluchów. Uwzględnione zostały zasoby, jakie zwykle posiadamy w ogrodzie.

Podwórkowy labirynt jest zabawą polegająca na budowaniu urozmaiconej przestrzeni z wykorzystaniem mebli, lin, kartonów, wiader.

Inspiracja I. Konstruujemy z pomocą dzieci lub dla nich labirynt, ustawiając trasy z mebli i tworząc przeszkody, np. z przewiązanych między krzesłami lin. Polecamy zabawę maluszkom, które ciekawe nowo zorganizowanej przestrzeni, spędzą miło czas. W ramach pokonywania przeszkód, można bawić się w kto szybciej wykona zadanie, utrudniać starszym dzieciom przejście, dając im szklankę z wodą, z której nie może się nic wylać. Miłym dodatkiem będzie nagroda na końcu labiryntu.

Inspiracja II. Mając zbudowany tor z przeszkodami, możesz wykonać w prostu sposób woreczki z fasolą. Wystarczy skarpeta, którą zszyjesz lub zawiążesz, wypełniona odpowiednio dużymi nasionami. Można wymyślać różne zasady. Chodzi o to, aby przejść tor np. z woreczkiem na głowie. Dobry pomysł na ćwiczenie równowagi.

Ogródek urodzinowy to bardzo wyjątkowa zabawa. Polega na tym, że w dniu narodzin dziecka i potem co roku w takim ogródku jest dosadzana kolejna roślinka. Jest to przyjemny rytuał rodzinny o walorach edukacyjnych. Dzieci mogą obserwować rozrastające się rośliny. Pomaga zrozumieć upływający czas. Ważne, aby każde dziecko miało swój własny kawałek działki na taki ogródek. Z wiekiem samo pielęgnowało i dosadzało lub siało rośliny.

Strach na wróble to kolejny pomysł łączący przyjemne z pożytecznym. Już 4-latek może stworzyć swojego stracha a dorosły z chęcią mu pomóc… Przydadzą się wszelkie części garderoby, szmaty, kij od szczotki, wodoodporne pisaki, klej do drewna. Wymyślcie wygląd kukły. Wypchajcie kolejne elementy ciała, ubierzcie. Spod kapelusza może wystawać przyklejona słoma, jako włosy. Gdy wybierzecie miejsce – może być w pobliżu grządek warzywnych, posadowicie postać na kiju i przywiążecie ją. Pamiątkowe zdjęcie z nowym elementem ogrodu, dokumentujące wspólną pracę będzie miłym wspomnieniem.