Lawenda jest bardzo wdzięczną rośliną do hodowli, ma wysokość 45-50 cm, przepiękny wygląd i jest stosunkowo prosta w pielęgnacji. Ma wiele właściwości leczniczych i jest wykorzystywana w kosmetyce. Ma działanie odstraszające na komary i mszyce, a wabi swoim zapachem pszczoły i motyle. Coraz więcej osób wykorzystuje lawendę jako wiodącą roślinę w projekcie swojego ogrodu. Roślina kwitnie przez długi okres czasu, bo aż przez 5 miesięcy w roku, od czerwca do października. W ogrodzie lawenda pasuje niemal do wszystkiego, można ją zasadzić na obwódkach ścieżek, skalnikach i rabatach.

Jak prawidłowo zasadzić lawendę?

Jednym z ważniejszych aspektów uprawy jest prawidłowy wybór rośliny do miejsca w ogrodzie. Lawenda jest rośliną, która lubi miejsca dobrze nasłonecznione z ziemią, która posiada dużą ilość wapnia, dlatego musimy wybrać dla niej miejsce gdzie nie ma zbyt dużo cienia, a ziemia nie jest kwaśna. Poza tym lawenda nie lubi miejsc wietrznych oraz zbyt wilgotnych. Najkorzystniej jest postawić na taki gatunek lawendy, który jest mrozoodporny. Po wybraniu odpowiedniego miejsca dla rośliny, który zagwarantuje jej optymalne warunki wzrostu możemy przystąpić do sadzenia lawendy, co należy zrobić w odstępach około 35 cm.

Jakie zabiegi pielęgnacyjne są konieczne przy hodowli lawendy?

Możemy się cieszyć pięknym lawendowym ogrodem, jeżeli będziemy ją przycinać. Ważne, aby w pierwszym roku wzrostu skracać niezakrzewione jeszcze lawendy aż o połowę. Zabieg ten ma zapewnić wypuszczenie wielu nowych pędów u samej podstawy rośliny, dzięki czemu utworzy się piękna korona. Wczesną wiosną tj. w marcu i kwietniu trzeba konieczne przyciąć te gałązki lawendy, które są połamane, zniszczone lub chore. Pozostałe przycina się w taki sposób, aby miały regularny, ładny kształt. Przycinanie lawendy jest konieczne każdego roku, żeby uniknąć jej zdrewnienia. W lecie można zbierać lawendę do zasuszenia. Trzeba to zrobić wtedy, gdy już kwitnie, ale jeszcze nie jest do końca rozwinięta. Lawendę trzeba po okresie kwitnienia przyciąć z uschniętych kwiatów.

Lawendowe ogrody są bardzo efektowne i świetnie komponują się z różami. Wymagają przycinania, ale taka aranżacja ogrodu zawsze prezentuje się bardzo efektownie.