Chyba każdy wie, do czego służą palety i gdzie się je wykorzystuje. Sklepy wielkopowierzchniowe, magazyny i hale produkcyjne – wszędzie tam, gdzie potrzeba sprawnego przewozu towarów i ich bezpiecznego przechowywania. Nie każdy z kolei zdaje sobie sprawę, jak nietuzinkowe meble ogrodowe mogą, powstać  z takiego surowca.

Europaleta –urok drewna i prostoty

Europaleta to nic innego jak znormalizowana paleta, którą tworzy się w celu optymalnego wykorzystania przestrzeni. Ma konkretne wymiary 800×1200, a jej waga osiąga ok. 25 kg. Charakteryzuje się lekko ściętymi brzegami i ostrymi krawędziami frezowanych prowadnic. Przeznaczona jest szczególnie do magazynów automatycznych. To tyle, jeśli chodzi o najważniejsze parametry europalety. Od dłuższego czasu w Sieci, ale też w pismach branżowych pojawia się wiele ciekawych propozycji na wykorzystanie palet jako elementów konstrukcyjnych do produkcji mebli ogrodowych. Wiele osób wykonuje je samodzielnie, ale też można je często nabyć po okazyjnych cenach w dobrych marketach budowlanych. Charakteryzują się niezwykle estetycznym wyglądem, prostotą i zwyczajnym pięknem, zamkniętym w naturalnym surowców, jakim jest drewno. Dają szerokie możliwości do tworzenia na ich bazie nietuzinkowych mebli do ogrodu czy  na taras.

Unikalne i stylowe meble do każdego ogrodu

Wystarczy wejść na jedną ze stron internetowych sklepu, oferującego meble wykonane  z palet, aby zobaczyć, że jest to naprawdę opłacalna inwestycja. Na pewno nie nadszarpnie zbytnio portfela, a okaże się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Urokliwe stoliki kawowe, fotele, krzesła, czy nawet leżanki zrobione z palet, wyglądają niebywale i płynnie wpisują się w małą architekturę ogrodu. Prosty i surowy z wyglądu surowiec może być modyfikowany na wiele różnych sposobów. Powstają więc meble bardziej lub mniej eleganckie, a każdy z nich ma niepowtarzalny design, będący gwarantem stworzenia udanego wystroju wnętrza na tarasie czy w  ogrodzie. Najczęściej krzesła czy sofy ozdabiane są barwnymi pledami i miękkimi poduchami, aby wyglądały jeszcze bardziej zjawiskowo, a komfort siedzenia był na najwyższym poziomie.

Jakie meble i dekor z europalet?

W tym miejscu można poluzować wodze wyobraźni, bo nie ma większym ograniczeń co do projektowania mebli z palet. Maleńkie  dwuosobowe stoliki na kawowy poranek, urocze krzesła, ławy, fotele czy leżanki. Każdy mebel można pomalować, aby dostosować go do ogólnego wystroju wnętrza czy ogrodu lub pociągnąć preparatem zabezpieczającym np. bejcą,czy lakierem. Tak przygotowane lub kupiony zestaw mebli ogrodowych trzeba jedynie  praktycznie i estetycznie ustawić, aby moc cieszyć się stworzoną przez siebie aranżacją.

Jeśli chodzi o dekor, to tu pole do popisu jest również ogromne. Bardzo ciekawie wygalają skrzynki drewniane – mniejsze i większe – wykonane na bazie europalet. Mogą stanowić niezwykłą dekorację ogrodu i służyć jako pojemnik na drobiazgi. Warto też zaopatrzyć się w  donice  na kwiaty zrobione w podobnym stylu co skrzynki. Niektórzy przygotowują na bazie palet wertykalne zielniki czy mini ogródki, Taka drewniana ścianka ustawiona w ogrodzie czy na tarasie to świetny pomysł na dodatkową ozdobę miejsca.

Reasumując

Każdy pomysł na wykorzystanie europalet w ogrodzie może być wykonalny. Tutaj duże znaczenie ma także wyobraźnia i trochę zmysłu projektanta. Zdanie się na talent i kreatywność innych to również dobre rozwiązanie. Bez wysiłku można mieć arcyciekawy zestaw mebli, które będą praktyczne i bardzo wygodne. Za niewielkie pieniądze.