Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami ogródka, warto wygospodarować w nim trochę miejsca, by posadzić w nim zioła. Wypełnią one ogród przecudnym aromatem, ponadto są doskonałym elementem dekoracyjnym, jak również przydadzą się w kuchni. Co ważne uprawa ziół w ogrodzie nie jest trudna i nie wymaga specjalnej wiedzy, ani dużego nakładu czasu.
Najlepszym miejscem w ogrodzie na zioła jest taki kącik, który pozwoli cieszyć się ich aromatem. Najczęściej zioła sadzi się niedaleko tarasu, czy pod oknami, aby codziennie cieszyć się ich zapachem, który zdecydowanie poprawia samopoczucie i pozwala się wprawić w dobry nastrój.

Przeważnie zioła lubią dobrze nasłonecznione, ochronione od wiatru miejsca, wtedy najlepiej się rozmnażają jak i wydzielają zdecydowanie więcej olejków eterycznych. Wybierając zioła do przydomowego ogródka, warto pamiętać o tym, że zioła, które pochodzą z cieplejszych rejonów świata, takie jak bazylia, anyż czy lawenda. Polskie zioła czują się również dobrze w miejscach zacienionych. Decydując się na hodowle ziół we własnym ogródku, trzeba mieć świadomość, że część z nich bardzo szybko się rozrasta, jak np. mięta i zabierają miejsce innym roślinom, dlatego też trzeba w odpowiednim momencie zadbać o ich wycięcie.

Jak już wspomniano wcześniej, zioła nie mają specjalnych wymagań. Doskonale przyjmą się w tradycyjnej ziemi ogrodowej, choć niektóre gatunki preferują glebę próchniczą i nie lubią tej wzbogaconej wapniem. Przez zasadzeniem ziół , dobrze jest przygotować podłoże przez użyźnienie go za pomocą kompostu. Planując ziołowy ogródek warto pamiętać, że jedynie podmokła oraz gliniasta gleba nie służy ziołom i raczej ich uprawa na takim podłożu jest niemożliwa.

Sama uprawa ziół również nie nastręcza większych problemów. Rabatę z ziołami trzeba podlewać i regularnie usuwać z niej chwasty. Raz w roku, można ewentualnie rozłożyć wokół roślin kompost, nie jest konieczne nawożenie mineralne, chyba, że zioła słabo rosną. Trzeba pamiętać, że zioła, które są przenawożone tracą swój aromat i właściwości.