Przy projektowaniu własnego ogrodu możemy wybrać wiodącą roślinę, która będzie wybijać się w naszej autorskiej aranżacji. Doskonałym i sprawdzonym pomysłem jest wykorzystanie do tego róży, ponieważ jest to wyjątkowo piękny kwiat, o wielu odmianach, kolorach i zapachach. Nie musimy wcale projektować całego ogrodu w różach, możemy przykładowo zaprojektować mniejszy ogród różany w obrębie całego terenu.
Co powinniśmy wiedzieć o różach?
Ogród różany może być wyjątkowo efektowny, pod warunkiem, że właściwie zadbamy o wszystkie detale. W pierwszej kolejności musimy wybrać jak najlepsze miejsce dla róż, które lubią miejsca dobrze nasłonecznione, ale też nie za bardzo gorące, raczej bezwietrzne i ciepłe. Najlepsza ziemia dla róż powinna być żyzna, umiarkowanie wilgotna i lekko kwaśna. W przypadku, gdy na naszym gruncie mamy kwaśną glebę powinniśmy dać na jesieni nawozy wapienne np. z mielonej kredy, a w przeciwnym wypadku dodajemy do ziemi niedokwaszony torf.
Prawidłowe sadzenie róż.
Róże, które kupujemy w doniczkach możemy sadzić przez cały sezon, od wiosny do końca jesieni. W przypadku róż wykopanych z gruntu najlepiej je posadzić późną jesienią przed pierwszymi mrozami albo wczesną wiosną przed rozwinięciem pąków. Przy zakupie róż należy zwrócić uwagę na to by korzenie i pędy były we właściwy sposób zabezpieczone przed wyschnięciem np. zakryte folią, obsypane zawilgoconym torfem, woskowane.
Przed zasadzeniem róż należy je włożyć do pojemnika z wodą nawet na kilka godzin. Przed samym posadzeniem rośliny należy przyciąć korzenie tak, aby miały około 20 cm długości. Wszystkie korzenie, które są uszkodzone, martwe albo połamane trzeba poucinać. Róże, które kupujemy w doniczkach przed posadzeniem obficie podlewamy i wyjmujemy z doniczki. Dołek powinien być głębszy niż bryła korzeniowa, dlatego powinien mieć około 50 cm. Na dnie warto dodać trochę dobrej ziemi albo kompostu, zwłaszcza dla róż, które sadzimy z gołymi korzeniami. Ważne, żeby po włożeniu róży w dołek, znalazła się ona na 3-5 cm niżej od gruntu, ponieważ w ten sposób zostanie uchroniona przed mrozami. Jak już posadzimy roślinę musimy ją dobrze podlać. Bardzo korzystne dla tych roślin jest stworzenie ściółki z kory.
Jak się pielęgnuje róże?
Róże, aby zachowały swoje naturalne piękno i elegancję należy raz w roku przycinać. Zabieg ten pozwala na zachowanie odpowiedniego kształtu oraz na pozbycie się chorych i uschniętych gałązek. Wpływa także bardzo dobrze na wzrost i pozwala na wyjątkowe kwitnięcie. Przycinanie wykonujemy na wiosnę, zazwyczaj w połowie kwietnia.
Poza tym róże warto dobrze nawozić przeznaczonymi do tego specjalnymi preparatami. Raz na 3 lub 4 lata można zastosować obornik, a kompostem nawozić 2 razy do roku. Róże lubią w miarę wilgotną glebę, dlatego trzeba je regularnie podlewać.