Organizując dzieciom przydomowy plac zabaw, warto przede wszystkim wziąć pod uwagę ich oczekiwania, gdyż to on będę głównymi użytkownikami tego miejsca. Pewne jest natomiast że są takie elementy i urządzenia, które należy uznać za standardowe. Do takich urządzeń, które na pewno ucieszą każdego malucha należą:

Piaskownica, która jest obowiązkową częścią dziecięcego świata, bez względu na płeć. Wybierając ja należy zadbać o daszek chroniący przed słońcem, jak i możliwość zakrycia jej wieczorem, co uchroni przed nieproszonymi gośćmi, którymi są bezdomne koty. Można zakupić gotowe piaskownice, lub zaaranżować na ten cel np. starą balie do prania czy kąpieli.

Huśtawka, bez której plac zabaw nie istnieje. Można zdecydować się na tradycyjne rozwiązanie, lub wybrać huśtawkę wahadłową, która zagwarantuje doskonałą zabawę, nawet starszym dzieciom.
Dobrze sprawdzą się również różnego rodzaju domki, które odpowiednio zaaranżowane staną się miejscem doz zabaw zarówno dla chłopców jak i dziewczynek. Zabawy w domku ćwiczą nie tylko sprawność fizyczną, ale również pobudzają dziecięcą wyobraźnię. Idealnie gdy jest wzbogacony w zjeżdżalnię. Równie wspaniałym miejscem do zabawy może okazać się stary pień czy okorowane, uschnięte drzewo.
Nie sposób sobie również wyobrazić dziecięcego świata, bez trampoliny. To doskonały sposób na rozładowanie nadmiaru energii, ale również sposób na wspólna zabawę z rodzicami, gdyż również dla nich jest to fajna zabawa.

Urządzając plac zabaw dla najmłodszych trzeba koniecznie zadbać o ich bezpieczeństwo, bez względu na to czy kupujemy gotowe rozwiązania, czy próbujemy wykorzystać swoje możliwości.

Budując plac zabaw dla najmłodszych, trzeba pamiętać, o kilku zasadach bhp, a mianowicie:

  • Odległość pomiędzy poszczególnymi urządzeniami powinna być na tyle duża, aby obejmowała przestrzeń wolną, od jakichkolwiek twardych i ostrych elementów.
  • Urządzenia do zabawy mogą mieć maksymalnie 3 metry wysokości i być dopasowane do wieku dziecka.
  • Wszystkie domki czy inne urządzenia powinny mieć balustrady przy schodkach
  • Trzeba zadbać o odpowiednie podłoże amortyzujące ewentualne upadki.