Na świecie wyhodowano kilka tysięcy odmian tulipanów. To kwiaty kojarzące się z wiosną, o bogatej kolorystyce i rozmaitych kształtach płatków. Pielęgnacja tulipanów nie jest zbyt czasochłonna, mimo to w zamian możemy podziwiać w ogrodzie piękne rabaty i tworzyć z tych kwiatów bukiety.

Tulipany wczesne kwitną już w połowie kwietnia. Wyrastają na wysokość 30 cm, mają jednolitą barwę, m.in. czerwoną lub różową, czy białą. Tulipany pełne kwitną albo na początku sezonu ogrodniczego, albo pod koniec. Również mają czystą barwę, ale ich kielichy nie są charakterystyczne dla tego rodzaju roślin. Mają bowiem bardziej okrągły kształt i znacznie więcej płatków. Mieszańce Darwina, kwitnące pod koniec kwietnia są najpopularniejsze i jednocześnie najwyższe wśród odmian. Dorastają nawet do 60 cm. Najczęściej są koloru czerwonego a ich sztandarowym reprezentantem jest Apeldoorn charakteryzujący się czarną barwą płatków wewnątrz u nasady. W tym samym okresie kwitną liliokształtne tulipany, które cechują wydłużone płatki wywinięte lekko na zewnątrz kielicha.

Pielęgnacja tulipanów

W marcu cebule powinny być podsypane nawozem azotowym, należy to powtórzyć w kwietniu.

Zaraz, gdy tylko zauważymy jakiekolwiek odstępstwa w wyglądzie płatków, np. kreski, wywinięcia, należy usunąć całą roślinę, ponieważ mimo niekiedy dodatkowego uroku, przez wirusy niszczeją cebule.

Poleca się także ogławianie zaraz po zakończeniu kwitnienia, w momencie gdy płatki zwiędły, ale nie opadły. Zabieg ma na celu niedopuszczenie do wytworzenia owocu i nasion. Kwiat należy urwać i pozostawić możliwie długi pęd. Główki najlepiej jest spalić.

Tulipany w wazonie

Często chcemy zabrać piękno ogrodu do domu. Wstawiając tulipany do naczynia, powinniśmy pilnować, aby co 2 dni zmienić im wodę. Przy okazji trzeba umyć łodygi i wazon, aby zapobiec rozwojowi bakterii. Naszym własnym roślinom wystarczy wody na 1/3 objętości naczynia.