Przeciętny koszt urządzenia działkowej altany z tarasem, zależy od zakresu prac do wykonania, czy tylko odświeżamy, czy dobudowujemy, czy stawiamy od początku. W przypadku remontu znaczenie będzie miała powierzchnia obiektu.

Gdy będziemy pracować nad budynkiem w obrębie działki w ogródkach rodzinnych, musimy pamiętać, że ROD ma swój regulamin, do którego trzeba się stosować. Kwestie konstrukcyjne altany rozstrzyga przede wszystkim paragraf 44. Wspomina on o celu stawiania zabudowy. Powinna mieć charakter rekreacyjno-wypoczynkowy. Należy budować funkcjonalnie i estetycznie. Powierzchnia altany powinna mieć nie więcej niż 35 mkw. Dodatkowo można dobudować taras o powierzchni do 12 mkw. Gdy jest większy, wlicza się w budynek. Wysokość altany nie powinna przekraczać 5 metrów.

6 wskazówek przed remontem

  1. Sprawdź stan techniczny obiektu. Dzięki temu zweryfikujesz, czy naprawa lub lifting są wykonalne i w jakim zakresie.
  2. Oblicz koszt remontu i sprawdź, czy nie opłaca się bardziej postawienie nowej altany.
  3. Gdy odświeżenie budynku będzie wymagało ingerencji w jego konstrukcje, dla własnego bezpieczeństwa, należy skonsultować się ze specjalistą, jakim będzie, np. architekt.
  4. Kupuj materiały i stosuj rozwiązania techniczne, co do których masz pewność. Gdy Ci jej brakuje skonsultuj się z bardziej doświadczoną osobą lub fachowcem.
  5. Konsultuj kolory, gdy malujesz ściany, estetykę, gdy chcesz coś dobudować i funkcjonalność pomieszczeń, gdy zmieniasz ich rozkład.
  6. Jeśli poprzednie punkty nieco Cię przeraziły, kup gotową altanę, jako stosunkowo ekonomiczne a przede wszystkim szybkie.

Z zasady altany nie są ogrzewane – warto zastosować rozwiązania podnoszące temperaturę pomieszczeń, co jest cenne w okresach przejściowych, wiosennym i jesiennym. Aby zyskać ciepło oraz zaoszczędzić na zużyciu prądu, celem oświetlenia, warto ustawiać obiekt w kierunku południowym, pd.-zach. i pd.-wsch. Rozwiązaniem dla stojącej już altany, jest wykonanie dodatkowych otworów okiennych w najbardziej słonecznym kierunku. Dla równowagi nasłonecznienia, poleca się zadaszony taras, aby było gdzie się zrelaksować w upalne dni i nieco ukryć się przed sąsiadami, gdy liczymy na chwilę odpoczynku.