Jesienią większość kwiatów traci na urodzie. Nie oznacza to jednak, że rabata musi być o tej porze roku nudna i pozbawiona uroku. To doskonały czas dla kwiatów i krzewów jesiennych, które urozmaicą opustoszały powoli ogród pięknymi kolorami i kształtami. Poniżej przedstawiamy kilka prostych pomysłów na jesienną rabatę.

Wszelkiego rodzaju byliny, a zwłaszcza astry będą doskonałą bazą do wszystkich jesiennych kompozycji. Możemy wybierać spośród wielu ich gatunków, w tym różowo-fioletowych astrów krzaczastych, wysokich astrów nowoangielskich czy kwitnących na czerwono astrów nowobelgijskich.

Idealnym gatunkiem na jesienną rabatę będzie też złocień koreański, występujący w wielu wariantach kolorystycznych. Ciemnoczerwony, złoto-różowy czy pomarańczowoczerwony złocień kwitnie od września aż do listopada i jest bardzo odporny na przymrozki.

Doskonałą ozdobą jesiennego ogrodu mogą być również dalie, begonie i pacioreczniki, które z nastaniem jesieni rozrastają się i prezentują dorodne burze kwiatów. Ich widok będzie cieszył oko aż do pierwszych przymrozków.

Widowiskowy efekt w ogrodzie uzyskamy sadząc barwne krzewy, takie jak hortensje bukietowe, powojniki, aronie czy berberysy. Na jesiennych rabatach nie powinno też zabraknąć roślin jednorocznych, w tym aksamitek, nasturcji czy astrów chińskich.

Rośliny kwitnące jesienią wniosą do ogrodu o tej porze roku wiele kolorów – od żółci, przez czerwienie do brązów. Odpowiednio przemyślane mogą być równie spektakularne, co wiosenno-letnie aranżacje.