O ochronie roślin ogrodowych warto pomyśleć jeszcze przed nadejściem przymrozków. Odpowiednie zabezpieczenie pozwoli im przetrwać do kolejnej wiosny. Podpowiadamy, w jaki sposób najskuteczniej chronić drzewa, krzewy i kwiaty przed wpływem niskich temperatur.

Warto sięgnąć po trociny i korę. To idealne rozwiązanie do okopywania drzew ozdobnych i krzewów owocowych. Innym sprawdzonym materiałem może być szary papier, który nie tylko chroni rośliny przed mrozem, ale również przed niesprzyjającym działaniem wiatru i słońca. Świetnie sprawdzi się jako osłona krzewów, pni drzewek i rabat bylinowych. Ma jednak swoją wadę – jest nietrwały i bardzo łatwo chłonie wodę. Do okrywania rabat i posadzonych roślin cebulowych sprawdzą się też suche liście. Koniecznie przebrane i wysuszone. Przydatne mogą też okazać się gałęzie drzew iglastych – świerku lub sosny. Można je stosować do okrywania różnego typu roślin, również zimozielonych. To dobry materiał, który przepuszcza powietrze. Co ważne, nie gromadzą się w nim niepożądane gryzonie. Ostatnia propozycja to agro włóknina. Cienka i przewiewna zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza. Jednocześnie jest trwała i może być wielokrotnie wykorzystana. Można nią okrywać zarówno drzewa jak i krzewy.

Najważniejsze, by zastosowane do ochrony materiały przepuszczały powietrze i nie ulegały przegrzaniu. Nie sprawdzą się więc wszelkiego rodzaju worki foliowe czy plastikowe pojemniki, które powodują, że rośliny nie oddychają. Powodują one, że rośliny szybko gniją i na pewno nie przetrwają do kolejnego sezonu.