Wiosna witana jest przez rośliny kwietnia, najczęściej bukietem trzech kolorów: bieli, żółci i różu. Wybraliśmy 10 interesujących przedstawicieli ogrodowej flory, którzy swoim pięknem zapowiadają nadejście maja.

forsycja pośrednia – krzew, chyba najpopularniejszy, znany także z blokowisk. W kwietniu jest obsypany żółtymi pojedynczymi kwiatami i sięga nawet 3 metrów. Robi ogromne wrażenie i jest jasnym sygnałem przyjścia wiosny. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, na glebie o bogatej zawartości przy umiarkowanej wilgoci podłoża.

migdałek trójklapkowy – krzew kwitnący na różowo w kwietniu i maju. Kwiaty przypominają róże, są pełne i efektowne. Z powodzeniem może być szczepiony. Dobrze rośnie na każdej glebie ogrodowej. Osiąga 2 metry.

migdałowiec karłowy – ma bardzo gęste kwiaty, dorasta do 1,5 metra wysokości. Warto zaznaczyć, że liście przebarwiają się jesienią na kolor pomarańczowy. Gleba, na której rośnie, wymaga odchwaszczania a najlepiej nadaje się do ogródków skalnych, na skarpy i do małych ogrodów.

porzeczka krwista – jej kwiaty uzupełniają gamę odcieni różu o ciemne warianty. Osiąga 2 metry wysokości, kwiaty w stosunku do liści raczej drobne, choć gęste. Owocuje, ale owoce nie są smaczne i żywią się nimi ptaki podczas chłodnej części roku.

pigwowiec – odmiany pigwowca dorastają do 2 metrów a jego kolorystyka jego kwiatów trzyma się blisko barwy pomarańczowej i czerwonej. Lubi miejsca słoneczne i ciepłe. Mają jadalne owoce, doskonale nadające się do nalewek.

dereń jadalny – krzew, który w ciągu kolejnych lat osiąga strukturę małego drzewa. Dorasta nawet do 7 metrów. Kwiaty ma żółte i zaczynają kwitnąć już w marcu, co trwa do końca kwietnia. Ma owoce jadalne, jak wskazuje nazwa, są idealne na przetwory, soki, dżemy i wina. Woli słońce od cienia, co do gleb nie ma specjalnych wymagań.

tawuła – a konkretnie tawuła szara, ma białe kwiatki, pokrywające pędy na całej ich długości z wykluczeniem końcówek pojawiających się w roku bieżącym. Liście żółkną na jesień. Roślina odporna na mrozy i susze. Gdy przewidujemy w ogrodzie żywopłot i nie chcemy go formować – tawułę warto wziąć pod uwagę.

wiśnia wczesna – krzew dorastający do 3 metrów. Kwiaty przypominają dzwonki w białym kolorze o lekko różowym zabarwieniu, cudownie pachnące. Sprawdza się na stanowisku słonecznym. Gleby żyzne, przepuszczalne. Pędy posiadają właściwości pozwalające tworzyć z wiśni bonsai.

mahonia pospolita – jednometrowy krzew o żółtych kwiatach pojawiających się w kwietniu i maju. Owoce można przeznaczyć do wyrobu wina a gałązki z liśćmi znane są z bukietów. Dobrze rośnie w cieniu, ma duże zdolności adaptacyjne.

kalina wonna – to także krzew dorastający do wysokości 2 metrów. Kwiaty maleńkie, różowe przy pędzie a gdy rozkwitną – białe. Zakwita w marcu i kwietniu. Ma małe wymagania glebowe i poradzi sobie na stanowisku słonecznym i w półcieniu.