Czerwiec. Za chwile wakacje i sezon działkowy ruszy pełną parą. Warto zadbać o swój ogródek, gdziekolwiek by nie był urządzony. Podpowiadamy co jest szczególnie ważne w szóstym miesiącu roku dla roślin ozdobnych i dla warzywników oraz w kwestii ochrony roślin.

Na co warto zwrócić uwagę w czerwcowym ogrodzie?

  • Najważniejsze wydaje się pielenie. Jego systematyczne wykonywanie porządkuje rabaty i grządki. Poza klasycznym usuwaniem chwastów, można również ściółkować glebę.
  • Intensywny wzrost roślin w piątym i szóstym miesiącu roku, powoduje, iż niektóre gatunki trzeba podeprzeć. dajemy im wtedy stabilność podczas wiatru i silniejszych opadów deszczu. Uwaga! Podpora powinna być niższa od rośliny o 20 cm.
  • Codzienna pielęgnacja roślin balkonowych i na tarasie, jest niezwykle ważna. Podlewamy, w upały nawet dwukrotnie. Nawozy wieloskładnikowe zaleca się stosować raz na tydzień.  Rośliny gruntowe także podlewamy rano i popołudniu. Musi to być obfita dawka wody, aby ta zebrała się na odpowiednim poziomie w glebie.

Problemy z jakimi przychodzi się zmierzyć w czerwcu to zmieniki, robaczywe owoce, mszyce, przędziorki atakujące iglaki, zaraza ziemniaka, czarne plamy na różach. Pierwsze wymienione, czyli zmieniki uszkadzają m.in. truskawki. Naturalnym środkiem ochrony jest w tym przypadku wywar z czosnku i z krwawnika, bez rozcieńczania. Na robaki proponuje się tablice lepowe, zbieranie robaczywych owoców, osłanianie gleby pod drzewem gęstą siatką. Mszyce usuwa się ręcznie lub obcina całe pędy, na których przebywają. Pomidory zainfekowane zarazą ziemniaka opryskuje się co 2 tygodnie odwarem ze skrzypu lub łusek cebuli. Pędy róż, gdy pojawią się na nich czarne plamy, należy obciąć albo zerwać zarażone liście.

Warzywnik przynosi oczekiwane plony. W czerwcu zbiera się marchew, kapustę, brokuły i kalafior a także ogórki, pomidory, szparagi i rabarbar. W tym czasie wysiewamy fasolę szparagową, koper, sadzimy rozsady pomidorów, papryki, siejemy ogórki.

Jeśli chodzi o obowiązkowe prace to sporo działań należy wykonywać przy pomidorach. Usuwa się zbędne pędy i liście, wietrzy szklarnie i tunele. Jednym z przyjemniejszych zadań czerwcowych jest zbiór wielu ziół, celem zasuszenia ich i wykorzystania w przyszłości.