Lipiec jest szczytem sezonu działkowego, mimo wakacji, w ogrodach mamy mnóstwo pracy. Wymieniamy szczególnie ważne zajęcia do wykonania w siódmym miesiącu roku.

Kalendarz prac na działce – rośliny ozdobne

OCZKO WODNE: uzupełnianie wody parującej podczas upałów, utrzymywanie pH 6,5-7,5 aby powstrzymać rozwój glonów w wodzie,napowietrzanie wody np. poprzez fontannę, czy kaskadę wodną.

ROJNIKI: rozetka + kawałek pędu oddzielona od rośliny głównej, powinna być lekko zagłębiona w przepuszczalnym podłożu.

ROZCHODNIKI: wierzchołki pędów tnie się na klasyczne sadzonki i rozsadza w podłoże. Można też ukorzeniać liście, ale jest to proces dłuższy do otrzymania gotowej rośliny.

KOSAĆCE: brzegowe rośliny młode z jednym wachlarzem liści, po wykopaniu całej karpy, odcinamy i płytko sadzimy. Liście ścina się w połowie.

Kalendarz prac na działce – rośliny owocowe

JABŁONIE: jesienne i zimowe odmiany – zostawia się zawiązki nieuszkodzone i najlepiej wykształcone co 10-15 cm.

TRUSKAWKI: po  2 tyg. po zakończonych zbiorach, 2-3 letnie sadzonki ucina się na wysokości 5-7 cm nad ziemią, bez uszkodzenia środkowej części.

Kalendarz prac na działce – warzywnik

ZBIÓR: kapusta, kalafior, marchewka, groch zielony, bób, pomidory, ogórki, papryka, dynia zwyczajna, cukinia, kabaczek, patison.

WYKOP: czosnek jesienny, cebula sadzona z dymki

ŚCIĘCIE: ziół do suszenia, rośliny rozkłada się w przewiewnym zacienionym miejscu, rozłożone cieńką warstwą.

POD OSŁONĄ: wietrzymy uprawy w bardzo ciepłe dni, oczyszczanie roślin pomidorów, kontrola zdrowia roślin, usuwanie chorych części

SADZENIE: rozsady kopru włoskiego, kalarepa, kalafior, jarmuż

SIANIE: rzodkiew, rzepa, na rozsady w II połowie miesiąca sałaty i kapustę pekińską

Ponadto nawożenie roślin plonujących. Odchwaszczanie. Systematyczne podlewanie, szczególnie podczas suszy.

Iglaki w lipcu

Największym wrogiem są przędziorki sosnowca, zwłaszcza atakuje świerk Conica. Poza opryskami dedykowanymi szkodnikom środkami, należy koniecznie usuwać porażone pędy i liście. Pomaga także oprysk roztworem wody oczyszczonej w proporcji 1 litr ciepłej wody + 1/4 łyżeczki sody, po 2 razy co 2 tygodnie.